مسابقه‌ی بزرگ بوم: مسابقه‌ی فیلم کوتاه موبایلی از قصه‌های میزبانان گردشگری ​

موبایلتو بردار، ویدیو بساز و جایــــــــــــــزه بگیر

اگه فقط یه موبایل هوشمند داری، بهت با کمک بهترین استادهای فیلم‌سازی یاد می‌دیم چطور فیلم‌ساز بشی و یه فیلم سه دقیقه‌ای از یه خونه‌ی گردشگری و میزبان باصفای اون تو شهر یا روستات بسازی. فیلمی که مردم رو تو دوران کرونا از راه دور ببره سفر و با داستان‌های میزبان‌های خوب خونه‌های گردشگری آشنا کنه.

داورها و استادهای فیلم‌سازی هم بهت آموزش می‌دن که چطور حتی تویی که تا حالا یه فیلم هم نساختی، مثل حرفه‌ای‌ها با موبایلت فیلم بسازی.

فیلمت تو کلی سایت و رسانه منتشر می‌شه و کلی آدم‌های خفن گردشگر و معروف هم فیلمت رو می‌بینن و فینالیست‌ها رو انتخاب می‌کنن بعد داورها و استادهای بزرگی که بهت آموزش داده بودن، بهترین‌هاش رو انتخاب می‌کنن و جایزه‌های مختلف و با ارزش می‌گیری. 

خلاصه اینکه هم فاله هم تماشا: حتی اگر هم جایزه نگیری، کلی چیزهای جدید یاد گرفتی و با آدم‌های جدید آشنا شدی، هم اینکه یه فیلم باحال درست کردی که تو سایت اتاقک و بقیه سایت‌های ویدیویی مثل آپارات به اسم خودت منتشر می‌شه. تو آموزش‌ها باشی و فیلمت رو هم که بفرستی یه یادگاری ارزشمند از این مسابقه با گواهینامه‌ی حضورت با امضای داوران هم دریافت می‌کنی. حضور در این جشنواره و کلاس‌ها و این تجربه‌ی باحال، کاملاً رایگانه.

چرا اتاقک این مسابقه رو راه انداخته؟

اتاقک بزرگ‌ترین پلتفرم اجاره‌ی هوشمند خانه، ویلا، سوئیت و اماکن بوم‌گردی در ایران هست که به گردشگران و اهالی سفر کمک می‌کنه دغدغه‌ی اجاره‌ی جا رو در سفر نداشته باشند و خاطره‌ای خوب از سفرشون بسازن.

ما تو اتاقک به این فکر کردیم حالا که در دوران کرونا مردم نمی‌تونن یا کمتر می‌تونن برن سفر، چطور می‌تونیم اونها را به صورت مجازی و از راه دور ببریم سفر و شوق سفر رو در اونها زنده نگه داریم. برای این هدف گفتیم یه کار جدید بکنیم و فیلم‌های جذاب و کوتاه از داستان‌های میزبان‌های خوب گردشگری کشورمون شد سوژه‌ی مسابقه.

میزبان‌های گردشگری که در خونه، ویلا یا خونه بوم‌گردی‌شون میزبان مسافران هستن، کسانی هستن که در سراسر سال با آغوش گرم دارن تلاش می‌کنن خاطره‌های خوب از سفرها برای مردم درست کنن. اما در این دوران کرونا که مردم کمتر سفر می‌رن کسب‌وکارشون کم‌رونق شده و هم اینکه خیلی‌هاشون دلشون برای گفتن قصه‌ها و داستان‌هاشون برای مسافران دور و نزدیک ایران زمین که مهمونشون بودن تنگ شده. با این مسابقه می‌خوایم از زبون اونا قصه‌شون رو برای همه مردم ایران و حتی جهان بگیم.

خوب برای این کار راوی یا قصه‌گوی خوب می‌خواستیم. حالا به این فکر کردیم که برای این قصه‌گویی و روایت و درست کردن این فیلم‌ها چه کسانی بهتر از آدم‌های جوون و خلاق همون شهر و روستا که شوق درخشیدن و رشد و پیشرفت دارن؟

اما برای آموزش این جوونا، سراغ بهترین استادان فیلم‌سازی که در دنیا و ایران جوایز ارزشمند بردن رفتیم که به این جوون‌ها کمک کنن و آموزش بدن و اونها هم با آغوش باز استقبال کردن.

بروبچ معروف عشق سفر و مستندساز و عکاس معروف اینستاگرامی هم اومدن کنارمون تا کارهای این بچه‌ها رو در مرحله‌ی اول داوری کنن و به درخشیده شدنشون کمک کنن.

خلاصه الان در این دوران کرونا و کم شدن سفر، در و تخته رو جور کردیم، تا اتفاق‌های خوب تو این مرز و بوم ایران بیفته و میزبان‌های گردشگری، جوونای خلاق و در آخر همه‌ی مردم ایران، هیجان جدید داشته باشن.

موضوع این مسابقه و ویدیوها چیه؟

ساخت فیلم کوتاه تا حداکثر ۳ دقیقه (از ۱ تا ۳ دقیقه) از میزبانان خانه‌های گردشگری ایران. می‌خوایم این فیلم‌ها روایت آدم‌های داستان، خونه، محله و شهر و روستاشون باشه و نه یه کلیپ تبلیغاتی درباره‌ی خود خونه و امکاناتش. می‌خوایم خونه محل روایت داستان باشه ولی نمی‌خوایم درباره‌ی خود خونه باشه. مثلا فیلم می‌تونه درباره‌ی قصه‌ی زندگی اون آدم باشه، یا یه خاطره از مسافرای مستقر در این خونه، یا تاریخ اون، بافت محله‌ش و قصه‌های قدیمی و افسانه‌های اون و در آخر و از همه مهم‌تر درباره‌ی اینکه اون آدم کیه و قصه‌ش چیه و عشق و شور و شوقش تو میزبانی از مسافرا چیه.

تو این ویدیوها حداقل اینها باید نمایش داده بشن: خود میزبان، خونه‌ش، محله‌ش و موضوع میزبانی از مسافران. بقیه دست خودتونه و خلاقیت‌تون. هر چه می‌خواهد دل تنگت بگو.

راوی باش ​

تو هم اگر فقط یه موبایل هوشمند داری، حتی اگر تا حالا فیلم‌سازی حرفه‌ای نکردی، تو این مسابقه شرکت کن و راوی قصه‌های جذاب محله و شهر و روستات باش و بدرخش.

سوژه کیه و چیه؟​

کافیه یه میزبان خونه‌ی گردشگری رو در شهر، روستا یا محله‌ی خودت که دوست داری پیدا کنی یا از اتاقک که بزرگ‌ترین پلتفرم اجاره‌ی اماکن اقامتی و گردشگری هست کمک بگیری تا به یه میزبان خوب برسی.

ثبت‌نام کردم و میزبان رو هم پیدا کردم حالا چی؟​

حالا وقتشه بری سراغ میزبان و با آموزش‌هایی که دیدی یه سناریوی خوب از قصه‌ای که می‌خوای بگی بنویسی و فیلمتو بسازی. حالا با نرم‌افزارهای ساده‌ای که بهت می‌گیم چی هستن از روی گوشی فیلمت رو ادیت می‌کنی و می‌فرستی تا تو مسابقه شرکت کنی. اگر فیلمت تو مرحله‌ی اول انتخاب بشه، کمکت می‌کنن  داوران تا فیلمت رو حرفه‌ای‌تر و در سطح عالی ادیت کنی و شانست برای برنده شدن بالا بره.

حمایت از جوانان مشتاق فیلم سازی

دیگر در هر شهر و روستایی موبایل‌های هوشمند را می‌توان در دست هر پیر و جوانی دید. تجربه‌ی استفاده از پلتفرم‌های سوشال‌مدیا همچون اینستاگرام، تجربه‌ی کار با دوربین را برای مردم همگانی کرده است و این روزها امکانات موبایل‌های حتی رده متوسط، بسیاری را برای ساختن ویدیوهای خلاقانه به شور و هیجان آورده است.

تجربه‌ی ساختن فیلم کوتاه و دیده شدن آن توسط اساتید، یکی از هیجان‌انگیزترین فرصت‌های رشد و درخشش برای جوانان از اقشار گوناگون است.

در این جشنواره قرار است با تمرکز بر سادگی، دسترسی‌پذیری و ایجاد اعتماد به نفش برای همه، این فرصت را به صورت مساوی و بدون هزینه در اختیار هر دارنده‌ی یک موبایل هوشمند قرار دهیم تا با حمایت و آموزش، در سطح ملی و بین‌المللی بدرخشند.